Jak i w czym parzyć yerba mate?
Jak i w czym parzyć yerba mate? Jakie naczynie do picia wybrać?
Yerba mate to napar z ostrokrzewu paragwajskiego, który wyróżnia się na tle innych dobrze znanych herbat. Odkryta i tradycyjnie stosowana na terenie Ameryki Południowej yerba mate w XXI wieku podbiła cały świat. Znana jest ze swoich pobudzających właściwości, korzystnego wpływu na samopoczucie i ogólne zdrowie organizmu. Yerba mate jest szczególnie lubiana przez osoby zapracowane i uczące się ponieważ sprzyja koncentracji i dobrej kondycji układu nerwowego. Najwięcej rozterek związanych z tym naparem dotyczy tego, jak i w czym parzyć yerba mate. Podpowiadamy, jakie naczynie wybrać i w jaki sposób przygotowac napar.
Jak parzyć yerba mate - najlepsze sposoby!
Istnieje kilka zaskakujących metod tego, jak przygotować yerba mate. Przede wszystkim, nie zawsze yerba mate się zaparza gorącą wodą. Może to być zaskakujące, bo na ogół jesteśmy przyzwyczajeni do przygotowania naparów ziołowych, a nawet odwarów. Właściwości i walory smakowe zależą między innymi od tego w jakiej temperaturze yerba mate zostanie przygotowana. Ważne jest również jaką odmianę yerba mate wybierzemy, a także ile suszu użyjemy do sporządzenia napoju.
Yerba mate - przepis na napar podstawowy
Przygotowanie yerba mate jest nieskomplikowane i przypomina parzenie ziół. W tradycyjnej metodzie parzenia yerba mate należy wsypać do kubka 2-3 łyżki suszu. Następnie powinno się włożyć do środka rurkę z sitkiem - bombillę. Po tych przygotowaniach zalewamy susz yerba mate wodą w temperaturze ok 80°C. Najlepiej jest odstawić napar na 5 minut, aby “nabrał mocy” i nieco ostygł. Producenci najczęściej umieszczają instrukcje sposobu parzenia yerba mate na opakowaniu produktów. Jeżeli to twoje pierwsze kroki z parzeniem yerba mate to warto zacząć od podstawowych przepisów. Z czasem każdy doświadczony wielbiciel ma swoją własną taktykę na to, ile yerba mate wsypać do matero, aby otrzymać idealny napar.
W jakiej temperaturze parzyć yerba mate?
Okazuje się, że to w jakiej temperaturze wody parzysz yerba mate, ma bardzo duże znaczenie. Yerba mate na zimno, letnia lub gorąca z dodatkami, a nawet z mlekiem. Poznajcie ciekawe alternatywy dla tradycyjnej metody parzenia yerba mate.
Terere - yerba mate na zimno to wersja idealna na upalne wakacyjne dni. Przygotowuje się ją poprzez zasypanie suszu yerba mate kostkami lodu i zalanie zimna wodą. Yerba mate terere to moc witamin, minerałów i właściwości pobudzających.
Inną opcją przygotowania yerba mate jest zalanie suszu letnia wodą w temperaturze do 30°C. Taki napar będzie łagodny w smaku, delikatny dla układu trawiennego i przyjemny o każdej porze roku. Wymaga nieco więcej czasu, aby osiągnął pełnię właściwości pobudzających.
Yerba mate parzona w temperaturze 40-70 °C jest nieco mocniejsza w smaku, ale nadal wymaga nieco dłuższego czasu zaparzania (ok 10 minut).
Najpopularniejszą metodą parzenia yerba mate jest zalanie suszu wodą w temperaturze 70-90°C. Jest odpowiednia do przygotowania większości yerba mate, poczynając od tradycyjnych przez yerba mate organiczne, yerba mate owocowe, a nawet yerba mate w saszetkach. Wystarczy odczekać ok 5 minut, aby napar był gotowy do picia. Ma wyrazisty smak i wyczuwalne cierpkie nuty.
Zaparzanie yerba mate wodą o temperaturze 90 °C pozwala otrzymać napar o bardzo mocnym działaniu pobudzającym oraz silnych walorach smakowych. Mocna yerba mate może być cierpka i gorzka.
Mate de Leche - yerba mate z mlekiem to ciekawa opcja dla wielbicieli eksperymentów ziołowych. Susz yerba mate należy zalać gorącym mlekiem w temperaturze 70-80°C. Do naparu można dodać miód, lub syrop z agawy, a także sproszkowane przyprawy korzenne. Mleko można z powodzeniem zastąpić roślinnym napojem sojowym lub owsianym.
Yerba mate con yuyos czyli yerba mate z ziołami, które wpływają na smak i właściwości naparu. Tą wersję yerba mate najlepiej parzyć w temperaturze, w której zalewa się zioła, czyli w 80°C. Napar powinien odstać ok 10 minut. Jeżeli do yerba mate dodajemy zioła bogate w olejki eteryczne (miętę, melisę), to najlepiej zaparzać napar pod przykryciem.
Matero, kubek, czy termos - w czym parzyć yerba mate?
Naczynia do picia yerba mate to rodzaj kubków, w których przygotowuje się napar.
Matero to kubek, który nawiązuje do tradycyjnych naczyń używanych do picia yerba mate w Ameryce Południowej. Matero może być wykonane z materiałów roślinnych, np. z wysuszonej tykwy lub z drzewa palo santo. Inne rodzaje to matero ceramiczne, wytwarzane z gliny i wypalane, lub szklane łatwe do wymycia. Duży wybór matero sprawia, że każdy z pewnością znajdzie swój ulubiony kubek do yerba mate. W podróży idealnym rozwiązaniem może być praktyczny termos do yerba mate. Pozwala zachować stałą temperaturę naparu na dłuższy czas. Termos do yerba mate to również dobra propozycja dla osób aktywnych oraz zapracowanych.
Tykwa do yerba mate to najbardziej tradycyjna wersja matero. Tykwa to roślina z rodziny dyniowatych, która osiąga ogromne rozmiary i owoce dorastające nawet do kilkudziesięciu centymetrów. Zdrewniałe łupiny owoców tykwy można wykorzystywać jako naczynia do yerba mate. Calabaza to rodzaj matero, które powstaje z dolnej części tykwy, natomiast porongo to matero utworzone z górnej i węższej części owocu. Tykwy są twarde i odporne na wilgoć, dlatego doskonale sprawdzają się jako kubki do yerba mate.
Zwykły kubek z uszkiem to również naczynie, z którego da się pić yerba mate, jednak większość osób wybiera matero na wzór południowoamerykański. W tradycyjnym kubku najlepiej przygotować yerba mate w saszetkach, zalewając torebkę z suszem wodą o temperaturze ok 85°C. Yerba mate w torebkach to zazwyczaj pierwszy wybór osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z ostrokrzewem paragwajskim.
Bombilla - czym się kierować przy zakupie bombilli?
Bombilla to rurka zakończona sitkiem lub spiralą. Przeznaczona jest do picia yerba mate, dzięki czemu nie zjadamy przy okazji dużej ilości fusów pływających w matero. Bombille różnią się między sobą rodzajem sitka, długością i materiałem z którego są wykonane.
Najpraktyczniejsze są bombille ze stali nierdzewnej zakończone otwieranym sitkiem. Można je łatwo wyczyścić z resztek pyłu odfiltrowanego z naparu, za pomocą specjalnych czyścików - wyciorków do bombilli. Czyszczenie bombilli jest bardzo ważne, ponieważ zapewnia zachowanie właściwych walorów smakowych naparu i zapobiega rozwojowi drobnoustrojów w rurce. Bombille z metalu mogą być dodatkowo powleczone cienką warstwą srebra, złota lub miedzi.
Najbardziej naturalne są bombille z bambusa. Wysuszone łodygi bambusa doskonale sprawdzają się w roli bombilli, jednak podobnie jak tykwy nie należą do bardzo trwałych. Po jakimś czasie mogą pękać.
Długość bombilli ma znaczenie praktyczne. W wyborze bombilli należy wziąć pod uwagę długość rurki, tak aby pasowała wysokością do matero.
Jeśli nurtuje Was pytanie, jak pić yerba mate bez bombilli, podpowiadamy że może to być uciążliwe. Drobny susz yerba mate pływa w naparze i przy każdym łyku będzie przeszkadzać. Z tego powodu najwięcej osób decyduje się na zakup bombilli w zestawie z matero.
Tykwa i bambus to najbardziej naturalny zestaw do yerba mate, który docenią doświadczeni koneserzy napoju. Natomiast matero ceramiczne i bombilla metalowa to najwygodniejszy zestaw do yerba mate dla początkujących.
Dobrym pomysłem jest zakup zestawu do yerba mate na prezent lub na start własnej drogi z piciem tego niezwykłego naparu. W takich gotowych zestawach do yerba mate znajdują się najczęściej 3 produkty: matero, bombilla i klasyczna yerba mate, co ułatwia dokonanie wyboru.
Wprawdzie yerba mate to nie herbata w dosłownym rozumieniu, ale ma dużo podobieństw z dobrze znanym nam piciem naparu z liści krzewów herbacianych. W obydwu przypadkach sami decydujemy, jak mocny napar jest dla nas najlepszy, w jakim kubku najwygodniej go parzyć i z jakimi dodatkami smakuje najlepiej. Wybór należy do Was, dlatego nie zwlekajcie ze sprawdzeniem jak smakuje i jakie korzyści daje yerba mate!