Przepis na nalewkę z pokrzywy
Przepis na nalewkę z pokrzywy
Pokrzywa jest znana w ziołolecznictwie od wieków. Nalewka z pokrzywy to doskonały sposób, aby zachować właściwości lecznicze pokrzywy na jesienne i zimowe miesiące. To niezwykłe zioło posiada szerokie właściwości prozdrowotne, dzięki bogactwu minerałów, witamin i składników aktywnych. Chcąc przez cały rok korzystać z jej potencjału można suszyć ziele pokrzywy, mrozić liście, przygotować soki lub nalewkę z pokrzywy.
Pokrzywa - zastosowanie w medycynie ludowej i współczesnej fitoterapii
W ziołolecznictwie wykorzystuje się zarówno pokrzywę zwyczajną (Urtica dioica L.), jak i pokrzywę żegawkę (Urtica urens L.). Obie występują powszechnie w Polsce, a ich działanie było znane i stosowane od wieków. W medycynie ludowej pokrzywa nazywana była również parzychą, koprzywą, lub włoskami niewieścimi, a w niektórych regionach włoskami Matki Bożej. Zbierano i ceniono ją jako zioło pożyteczne i dobroczynne. Do leczenia wykorzystywano całe ziele, liście, korzenie i kwiaty z nasionami. Napary z pokrzywy podawano przy przeziębieniu, zapaleniu oskrzeli, gruźlicy, biegunkach, a także opuchliźnie. Zewnętrznie stosowano okłady ze świeżego ziela na nagniotki, przy stanach zapalnych skóry, bólach reumatycznych lub przesileniu. Moc lecznicza pokrzywy sprawiła, że przypisywano jej nawet właściwości magiczne. Suszonym zielem okadzano domy i zwierzęta gospodarcze, dla ochrony przed urokami, chorobami i wszelkim złem.
Współczesne badania naukowe potwierdzają leczniczą skuteczność surowców otrzymanych z pokrzywy. W fitoterapii wykorzystuje się liście pokrzywy, kłącza, a nawet nasiona. Różnią się one właściwościami i zastosowaniem prozdrowotnym.
Właściwości lecznicze liści, korzeni i nasion pokrzywy
Liście pokrzywy to najpopularniejszy surowiec otrzymywany z tej rośliny. Najczęściej liście zbierane są w maju, przed kwitnieniem rośliny. Następnie są suszone, bądź tłoczony jest z nich świeży sok. Można z nich przygotować również maceraty i nalewki pokrzywowe. Liście pokrzywy posiadają właściwości wspierające oczyszczenie organizmu z nadmiaru zbędnych metabolitów: chlorków, mocznika i innych substancji toksycznych. Stanowią częsty składnik kuracji ziołowych polecanych na oczyszczenie organizmu z toksyn, usprawnienie pracy układu moczowego oraz alergiach. Preparaty z liści pokrzywy wzmacniają odporność oraz stymuluje procesy krwiotwórcze. Pokrzywę poleca się również przy problemach reumatycznych. Pomocna jest zarówno herbata z liści, sok pokrzywowy oraz nalewka z pokrzywy na stawy.
Kłącze pokrzywy to długie, biegnące pod powierzchnią ziemi korzenie tej rośliny. Zbierane są jesienią, suszone i cięte, aby przygotować susz do sporządzania odwarów. Również z korzeni pokrzywy można przygotować nalewkę pokrzywową. Preparaty z korzenia pokrzywy działają mocniej niż te z liści. Znacznie zwiększają diurezę, oczyszczają układ moczowy ze złogów, a ponadto stymulują produkcję żółci i wydzielanie potu, dlatego przyspieszają detoksykację organizmu. Wykazują silne działanie przeciwzapalne, regulują przemianę materii, przemiany cholesterolu i glukozy. Kłącza pokrzywy polecane jest przy schorzeniach układu moczowego, w profilaktyce kamicy moczowej, przerostu prostaty, zaburzeniach gastrycznych oraz reumatyzmie. Preparaty z korzenia pokrzywy mogą wpływać na przemiany hormonalne, jeśli planujesz kurację tym surowcem zapytaj o poradę naszych wykwalifikowanych doradców!
Nasiona pokrzywy to cenny surowiec, ale niezwykle rzadko stosowany. Ze względu na niewielki rozmiar nasion są one trudne do pozyskania. Można z nich otrzymać olej, macerat, ziołomiód lub nalewkę z pokrzywy. Preparaty z nasion pokrzywy działają przeciwzapalnie, hamują reakcje autoimmunologiczne, wzmacniają organizm. Posiadają również działanie przeciwmiażdżycowe oraz ochronne na mięsień sercowy i ściany naczyń krwionośnych. Podobnie jak liście i korzeń pokrzywy, również nasiona wspierają pracę układu moczowego, łagodzą dolegliwości reumatyczne i sprzyjają oczyszczaniu organizmu z toksyn. Nalewka z pokrzywy na stawy oraz olej z nasion pokrzywy do stosowania na skórę, to dobry sposób na łagodzenie stanów zapalnych
Przepis na domową nalewkę z pokrzywy
Preparaty z pokrzywy można zakupić w sklepie zielarsko-medycznym lub przygotować samodzielnie w domu. Przepis na nalewkę z pokrzywy nie jest skomplikowany. Należy jednak pamiętać, aby pozyskiwać surowiec tylko z czystego otoczenia, najlepiej własnego ogrodu, z dala od dróg i upraw rolnych. Oto kilka prostych przepisów na domową nalewkę z pokrzywy.
Nalewka z liści pokrzywy na wódce
Składniki:
świeże liście pokrzywy zbieranej przed okresem kwitnienia.
wódka (40%)
miód pszczeli (opcjonalnie dla poprawy smaku)
Przygotowanie nalewki:
Świeżo zebrane liście pokrzywy należy wymyć, a następnie wycisnąć przez wyciskarkę. Następnie połączyć z wódką w proporcji 1:1. Np.:, 0,5 l soku z pokrzywy i 0,5 l wódki. Całość dokładnie wymieszać i przelać do butelek z ciemnego szkła. Nalewka nie wymaga długiego macerowania.
Nalewka z liści pokrzywy na spirytusie
Składniki:
świeże liście pokrzywy zbieranej przed okresem kwitnienia.
spirytus
miód pszczeli (opcjonalnie dla poprawy smaku)
Przygotowanie nalewki:
Świeżo zebrane liście pokrzywy należy wymyć, a następnie wycisnąć przez wyciskarkę. Następnie połączyć z alkoholem w proporcji 3:1. Np.:, 1,5 l soku z pokrzywy i 0,5 l spirytusu. Całość dokładnie wymieszać i przelać do butelek z ciemnego szkła. Nalewka nie wymaga długiego macerowania.
Nalewka z korzenia pokrzywy
Składniki:
świeże wymyte i pokrojone korzenie pokrzywy
wódka (40%)
miód pszczeli (opcjonalnie dla poprawy smaku)
Przygotowanie nalewki:
Świeżo zebrane kłącza i korzenie pokrzywy należy wymyć, a następnie drobno pokroić. Następnie połączyć z wódką w proporcji 1:1. Całość dokładnie wymieszać, przelać do butelki z ciemnego szkła, odstawić na miesiąc w ciemne miejsce. Po upływie miesiąca przecedzić nalewkę i przechowywać w ciemnych butelkach.
Nalewka z nasion pokrzywy
Składniki:
świeże lub suszone owoce pokrzywy
rozcieńczony spirytus 50-60%
miód pszczeli (opcjonalnie dla poprawy smaku)
Przygotowanie nalewki:
Świeże lub suszone owoce pokrzywy należy lekko zmiażdżyć w moździerzu Następnie połączyć z alkoholem w proporcji 1:5. Całość dokładnie wymieszać, przelać do butelki z ciemnego szkła, odstawić na tydzień w ciemne miejsce. Po upływie tygodnia przefiltrować nalewkę i przechowywać w ciemnych butelkach.
Jak stosować nalewkę z pokrzywy?
Nalewkę z pokrzywy najlepiej przyjmować w rozcieńczeniu z ciepłym naparem herbaty. Wystarczy 1-2 łyżeczek nalewki z pokrzywy, aby wesprzeć organizm, przyspieszyć usuwanie toksyn oraz złagodzić problemy z układem moczowym. Właściwości nalewki z pokrzywy na pewno sprawdzą się w okresie jesiennej pluchy, kiedy bardziej dokuczliwe stają się problemy reumatyczne i przeziębienia. Zastosowanie nalewki pokrzywowej na stawy jest szersze niż się wydaje, ponieważ można ją stosować zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie do nacierania bolących miejsc. Nalewka z pokrzywy w rozcieńczeniu z wodą może być stosowana na skórę głowy, jako wcierka wzmacniająca cebulki włosowe i regulująca przetłuszczanie się włosów.
Dobroczynne właściwości nalewki z pokrzywy sprawiają, że jest cennym zasobem domowej apteczki. Można ją przygotować samodzielnie na podstawie powyższych przepisów, lub zakupić w naszym sklepie.