Moje konto Moje konto

Wyciąg z kasztanowca - przepis i właściwości prozdrowotne

wyciag_z_kasztanowca_(1).jpg

Wyciąg z kasztanowca - przepis i właściwości prozdrowotne

Kasztanowiec (Aesculus hippocastanum L.) to dobrze wszystkim znane drzewo, które dostarcza cennych surowców zielarskich. W celach leczniczych pozyskuje się korę, pączki, liście, kwiatostany, owoce oraz nasiona kasztanowca. Czas zbioru i sposób suszenia zależą od rodzaju surowca. Pąki zbiera się wczesną wiosną, kwiaty i młode liście w maju, niedojrzałe owoce wraz z zieloną łupiną w lipcu, natomiast nasiona i korę jesienią. Preparaty otrzymane z kasztanowca znajdują zastosowanie w kuracjach wspierających kondycję naczyń krwionośnych oraz układu krążenia. Z surowców otrzymanych z tej niezwykłej rośliny można przygotować susz, intrakt lub wyciąg z kasztanowca.

Kasztanowiec właściwości lecznicze na układ krążenia

Właściwości lecznicze kasztanowca wynikają ze składników aktywnych zawartych w liściach, kwiatach, korze, owocach i nasionach. Do najważniejszych substancji aktywnych należą: kumaryny, flawonoidy, saponiny, garbniki i żywice. W zależności od surowca zmieniają się proporcję składników aktywnych i sposób oddziaływania na organizm.

Wyciągi z liści kasztanowca działają przeciwzapalnie, uszczelniają naczynia krwionośne, zwiększają krzepliwość krwi. Ten preparat jest polecany przy obniżonej krzepliwości krwi, kruchych naczyniach krwionośnych i niegojących się ranach.

Wyciąg z kwiatostanów kasztanowca ma działanie uszczelniające naczynia krwionośne, poprawia krążenie, działa przeciwmiażdżycowo, a ponadto przeciwzapalnie i odtruwająco. Napary z kwiatu kasztanowca są polecane w celu poprawy przemiany materii, kuracjach oczyszczających oraz przy łagodnych dolegliwościach układu krążenia.

Wyciąg z pączków, owoców i nasion kasztanowca działają przeciwzakrzepowo, przeciwobrzękowo, uszczelniają naczynia krwionośne, zwiększają ich elastyczność i wspierają krążenie. Wyciągi z kasztanowca polecane są przy zaburzeniach krążenia żylnego, a także żylakach, hemoroidach, miażdżycy oraz po zawale lub udarze.

Wyciągi z kasztanowca mają silne właściwości lecznicze, dlatego samodzielne stosowanie wyciągów z kasztanowca wymaga ostrożności. Zaleca się konsultację z lekarzem w przypadku stwierdzonych chorób kardiologicznych, a także w trakcie przyjmowania leków.

Jak zrobić wyciąg z kasztanowca - przepis na nalewkę z niedojrzałych owoców kasztanowca

Przygotowanie domowego wyciągu z kasztanowca to nieskomplikowana procedura. Przepis na wyciąg z kasztanowca zawiera zaledwie dwa składniki: niedojrzałe owoce kasztanowca i alkohol etylowy 40%.

Na przełomie lipca i sierpnia należy zebrać 30 niedojrzałych owoców kasztanowca. W trakcie zbioru surowca warto pamiętać, aby wybrać czysty region, z dala od dróg i upraw rolnych. Wymyte owoce wystarczy pokroić na mniejsze kawałki, włożyć do szklanego słoja i zalać ilością 1,5l alkoholu etylowego 40%. Słój należy odstawić w ciemne miejsce i raz dziennie powinno się zamieszać zawartość. Tak przygotowany nastaw wymaga 3 tygodni, aby powstał pełnowartościowy wyciąg z kasztanowca do picia lub nacierania skóry. Ostatnią czynnością jest odcedzanie nalewki i przelanie do butelek z cimnego szkła, które powinny być przechowywane w chłodnym i ciemnym miejscu.

Wyciąg z owoców kasztanowca właściwości

Wyciąg z kasztanowca to ceniony w fitoterapii preparat polecany na problemy żylne i zaburzenia krążenia. Z tego powodu poleca się wyciąg z kasztanowca na żylaki i ociężałe kończyny. Dużą skuteczność wykazują maści z wyciągiem z kasztanowca na hemoroidy. Ponadto można stosować okłady i nacieranie kończyn wyciągiem z kasztanowca na obrzęki i stany zapalne żył. Wyciągi z kasztanowca są składnikiem maści, żelów i kremów polecanych osobom cierpiącym na bóle nóg i ze skłonnością do powstawania obrzęków. Kosmetyki z wyciągiem z kasztanowca na naczynka z kolei to forma pielęgnacji polecana dla osób z cerą naczynkową lub trądzikiem różowatym.

Wyciąg z kasztanowca - krople, maści lub kapsułki

Wyciąg z kasztanowca na naczynka i żylaki można sporządzić samemu lub wybrać w sklepie zielarsko-medycznym produkty zawierające ten cenny składnik. Balsam z wyciągiem z kasztanowca i liści czerwonych winogron Herbamedicus to produkt polecany do stosowania przy problemach naczyniowych kończyn dolnych. Podobne właściwości wykazuje Żel Kasztanowy z rutyną Virde, po który warto sięgać w przypadku żylaków lub widocznych na skórze “pajączków”. Suszony surowiec Kasztanowiec kwiat Flos można z kolei wykorzystać do przemywania skóry bądź do okładów, polecanych zwłaszcza dla osób o skórze skłonnej do trądziku lub naczynkowej. Osoby cierpiące na obrzęki stóp z pewnością odczują ulgę po kąpieli z użyciem Sól do stóp z ekstraktem z kasztanowca BingoSpa. Wyciąg z kasztanowca do picia, czyli w kroplach - Intractum Hippocastani PhytoPharm, jest polecany pomocniczo na wzmocnienie naczyń krwionośnych i przy żylakach. Z kolei osobom lubiących wygodne rozwiązania spodoba się suplement diety w kapsułkach Venocaps Herbapol Kraków zawierający w składzie sproszkowane nasiona kasztanowca.

 

Wyciąg z owoców kasztanowca ma działanie przeciwzakrzepowe, dlatego nie należy łączyć go z lekami o podobnym działaniu. W celu bezpiecznego korzystania z potencjału tej rośliny, należy skonsultować przyjmowanie nalewki z kasztanowca z lekarzem. Natomiast maści i balsamy można bezpiecznie stosować na nieuszkodzoną skórę.

ZAJRZYJ DO NASZYCH SKLEPÓW
Rzeszów: ul. Rejtana 67, ul. Matejki 18, ul. Broniewskiego 34; Jarosław: ul. Sobieskiego 1

ODWIEDŹ NAS
ONLINE:

contact-icon-call

ZADZWOŃ DO NAS
+48 517 947 057

contact-icon-email

NAPISZ DO NAS
info@zielarnia24.pl