Moje konto Moje konto

Naturalne metody na bezsenność - czyli jakie zioła wybrać na spokojny sen?

naturalne_metody_na_bezsennosc_(1).jpg

Naturalne metody na bezsenność - czyli jakie zioła wybrać na spokojny sen?

Bezsenność polega na problemach z zasypianiem, ze słabą jakością snu lub jego niedostatkiem. Osoby cierpiące na zaburzenie snu są przemęczone, mają problemy z koncentracją, uczeniem się, a także z obniżoną odpornością organizmu. Zaburzenia snu mogą być konsekwencją nieregularnego rytmu dnia i nocy, niehigienicznego trybu życia, używek lub nadmiernego stresu w codziennym życiu. Bezsenność może również mieć związek z przyjmowanymi lekami lub wynikać z przebiegu chorób. Zaburzenia jakości snu pojawiają się często u osób starszych, co ma związek ze schorzeniami wynikającymi z wieku. W celu ustalenia przyczyny utrzymujących się objawów bezsenności zaleca się konsultację lekarską,

Bezsenność - co zaburza zdrowy sen?

Aby odpowiedzieć rzetelnie na powyższe pytanie, należy najpierw przeanalizować swój rytm dnia i tryb życia. Częste przyczyny bezsenności mogą bowiem wynikać z nieprzestrzegania zasad higieny snu. Na obniżenie jakości snu wpływają niewystarczająca aktywność fizyczna, częste drzemki w ciągu dnia i spożywanie nadmiaru używek pobudzających układ nerwowy lub układ krążenia, np. z kofeiną, alkoholem lub nikotyną. Ponadto zasypianie utrudnia korzystanie przed snem z urządzeń emitujących niebieskie światło, np. emitowane przez smartfony lub ekran monitorów. W badaniach naukowych wykazano, że niebieskie światło skraca fazę REM - czas snu głębokiego. Na zaburzenie jakości snu ma wpływ również zbyt długie przebywanie w nocy w oświetlonych sztucznym światłem pomieszczeniach. Stosowanie po zmroku sztucznego światła zaburza wydzielanie hormonu snu - melatoniny, który wpływa na prawidłowy przebieg snu. Na jakość snu ma wpływ także wielkość i rodzaj przyjmowanych wieczorem posiłków. Nie bez znaczenia jest temperatura w sypialni, a także hałas i samo posłanie, na którym śpimy. Dominującym jednak czynnikiem zaburzającym sen jest stres.

Co stosować na bezsenność? - naturalne metody na bezsenność.

Po naturalne metody na bezsenność możemy sięgać jeśli mamy pewność, że nie wynika ona ze stanu chorobowego, bądź nie ma związku z przyjmowanymi lekami.

Uregulowanie trybu dnia i nocy i zachowanie zasad higieny snu oraz właściwa dieta mogą pomóc w poprawie jakości snu. Jednak często okazuje się, że te zabiegi są niewystarczające. Z tego powodu wiele osób zastanawia się po jakie zioła na spokojny sen sięgnąć. Przyroda oferuje nam surowce roślinne, które mogą przynieść ulgę osobom cierpiącym na zaburzenia snu. Do najskuteczniejszych ziół na lepszy sen należy kozłek lekarski, czyli waleriana, szyszki chmielu, ziele męczennicy, melisa i rumianek. Zioła na dobry sen są dostępne w postaci suszu ziołowego, tabletek i kapsułek polecanych na uzupełnienie diety, wyciągów w kroplach i leków ziołowych na bezsenność. Oprócz ziół, poprawę jakości snu mogą wspierać dostarczone w posiłkach witaminy z grupy B, witamina D, a także odpowiednia ilość magnezu, kwasów Omega-3 i lecytyny. Pośród metod naturalnych na bezsenność ważne miejsce zajmuje hydroterapia, czyli leczenie nerwic i zaburzeń snu za pomocą wód zdrojowych i kąpieli leczniczych. W celu łagodzenia stresu i objawów bezsenności poleca się także zastosowanie aromaterapii. Olejek eteryczny z lawendy, bergamotki, melisy czy kopru włoskiego wpływają kojąco na układ nerwowy i ułatwiają zasypianie.

Leki ziołowe na bezsenność - jak je bezpiecznie stosować?

Leki ziołowe na bezsenność są oparte najczęściej na wyciągach z kozłka lekarskiego (Valeriana officinalis L.). Preparaty z waleriany mają działanie uspokajające na układ nerwowy, wpływają pozytywnie na mechanizm związany z układem GABA, a także zwiększają uwalnianie melatoniny - hormonu snu. Do najskuteczniejszych leków z waleriany w tabletkach należ Valdix Labofarm, natomiast w postaci płynnej dostępne są Krople walerianowe Herbapol.

Ziele męczennicy (Passiflora incarnata L.) to niezwykle pożyteczny surowiec zielarski, polecany zwłaszcza osobom cierpiącym na zaburzenia snu. Preparaty z passiflory mają działanie nasenne, przeciwstresowe, przeciwlękowe i antydepresyjne. Preparatem w postaci kapsułek na poprawę jakości snu i zasypiania jest Sedivitax Advanced Aboca, zawierający wyciąg z męczennicy i kozłka lekarskiego.

Lekiem ziołowym polecanym przy łagodnych stanach napięcia nerwowego i trudnościach z zasypianiem jest Intractum Melissae PhytoPharm, czyli wyciąg ze świeżego ziela melisy lekarskiej (Melissa officinalis L.).

Leków ziołowych nie należy łączyć ich z lekami syntetycznymi wpływającymi na układ nerwowy, np. o działaniu przeciwlękowym, uspokajającym, czy antydepresyjnym. Zioła mogą wchodzić w interakcje z lekami syntetycznymi, co może prowadzić do zmiany nasilenia ich działania i nieprzewidzianych skutków dla organizmu. Kobiety w ciąży i w czasie laktacji zawsze powinny skonsultować z lekarzem zastosowanie suplementów diety i ziół na lepszy sen. Aby bezpiecznie stosować leki ziołowe należy przeczytać ulotkę dołączoną do preparatu.

Zioła na dobry sen - herbaty, olejki eteryczne czy kąpiele?

Zioła na dobry sen w postaci herbat do sporządzania naparu to również dobry metoda naturalna na poprawę snu i zasypiania. Herbaty ziołowe na sen i usypianie występują zarówno w postaci sypkich mieszanek jak i wygodnych herbatek ekspresowych. Ekologiczna Herbatka Na dobranoc Dary Natury to produkt złożony zawierający zioła na lepszy sen: owoc dzikiej róży, głogu, liść melisy, szyszka chmielu, owoc kopru włoskiego i kwiaty lawendy. Z kolei Herbatka Zdrowy Sen Herbapol, to mieszanka w saszetkach, w której znajduje się: ziele owsa, trawa cytrynowa, ziele melisy, kwiat lawendy i szyszki chmielu.

Olejki eteryczne dostarczają substancji lotnych wpływających aktywnie na układ nerwowy. Do olejków o działaniu wyciszającym, ułatwiającym relaks i zasypianie zalicza się naturalne olejki z cytrusów, np. Olejek pomarańczowy Avicenna, a także Olejek lawendowy Physalis, czy Olejek melisowy Etja. Zastosowanie tych olejków do aromaterapii w mieszkaniu stworzy atmosferę sprzyjającą poprawie jakości snu.

Kąpiel relaksacyjna to znana od wieków naturalna metoda na bezsenność. Zioła w odpowiedniej kompozycji mogą pomóc w osiągnięciu stanu relaksu i odprężenia co korzystnie wpłynie na jakość snu. Zioła do kąpieli przy bezsenności Dary Natury to łatwa do przygotowania forma naparu ziołowego, który po zaparzeniu należy wlać do wanny z wodą. W mieszance znajdują się odpowiednio dobrane zioła na spokojny sen: kwiat lipy, ziele macierzanki, ziele majeranku, ziele wrzosu, kwiat lawendy, ziele melisy, ziele nostrzyka, kwiat rumianku, szyszki chmielu.

Kąpiele magnezowe to sprawdzone metody na bezsenność, poprawę samopoczucia, wsparcie układu nerwowego i odprężenie mięśni po wysiłku fizycznym. Do takiej kąpieli doskonale nadają się Płatki magnezowe Mg12, zawierający naturalny biszofit wydobywany z głębokości około 2000 metrów. Korzystanie z takich kąpieli dwa razy w tygodniu pozwala na optymalne uzupełnienie jonów magnezu.

Wody zdrojowe na bezsenność

Zastosowanie wód zdrojowych w łagodzeniu nerwic, depresji i bezsenności ma długą tradycję. Sanatoria, w których leczono wodą były od wieków miejscami, gdzie pacjenci wracali do zdrowia dzięki hydro-kuracji. Woda Słotwinka pochodząca z Uzdrowiska Krynica Zdrój jest polecana przy problemach neurologicznych ze względu na dużą zawartość jonów magnezu. Picie Wody Słotwinki jest polecane przy schorzeniach ośrodkowego, jak i obwodowego układu nerwowego, bezsenności, stresie i niepokoju, a także przy alergii, osteoporozie, chorobach układu trawiennego. Sięgając po wody zdrojowe należy pamiętać aby przestrzegać zaleceń, co do jej zastosowania, opisanych na etykiecie produktu. Wody zdrojowe mają właściwości lecznicze i nie można ich przyjmować w dużych ilościach na własną rękę.

 

Naturalne metody na bezsenność będą najskuteczniejsze, jeśli oprócz zastosowania ziół na dobry sen, zostaną spełnione zasady higieny snu i właściwa dieta.

ZAJRZYJ DO NASZYCH SKLEPÓW
Rzeszów: ul. Rejtana 67, ul. Matejki 18, ul. Broniewskiego 34; Jarosław: ul. Sobieskiego 1

ODWIEDŹ NAS
ONLINE:

contact-icon-call

ZADZWOŃ DO NAS
+48 517 947 057

contact-icon-email

NAPISZ DO NAS
info@zielarnia24.pl