Moje konto Moje konto

Zioła szwedzkie - niezawodna receptura

 ziola_szwedzkie.jpg

 

Zioła szwedzkie - niezawodna receptura

Zioła szwedzkie to wyjątkowa mieszanka złożona z 11 ziół, polecana przy wielu dolegliwościach. Uważa się, że recepturę sporządził sam Paracelsus. Zapomniana przez dekady, została ponownie wykorzystana w XVII wieku przez szwedzkiego lekarza Klausa Samsta, który opisał około 46 chorób wyleczonych u swoich pacjentów tą cudowną miksturą. W drugiej połowie XX w. austriacka zielarka Maria Treben ponownie sięgnęła do tej niezwykłej receptury i przyczyniła się do jej szerokiego rozpropagowania w Austrii i Czechach. Współcześnie zioła szwedzkie Marii Treben ponownie przeżywają renesans.

Maria Treben i jej zamiłowanie do ziół

Maria Treben  to ceniona w zielarskim świecie wielbicielka i propagatorka ziół. Urodziła się w Czechach w 1907 roku. Koleje losu i liczne doświadczenia sprawiły, że jako młoda kobieta trafiła do Austrii, gdzie żyła i pracowała aż do śmierci w 1991 roku. Czas spędzony od dziecka na łonie natury rozbudziły w niej w wrażliwość na piękno przyrody, szacunek i zainteresowanie ziołami. Wiara w rośliny lecznicze i ich moc naznaczyła jej całe życie. Mimo, że nie miała kierunkowego wykształcenia, zdobyła ogromną wiedzę wynikającą z tradycji i doświadczenia. Wielokrotnie pomagała okolicznej ludności, doradzając stosowanie ziół przy różnych dolegliwościach. Zgromadzoną wiedzą dzieliła się, pisząc artykuły do czasopisma kościelnego, a także prowadząc wykłady o ziołolecznictwie. Z czasem wydała broszurę pod znanym tytułem “Apteka Pana Boga”, która cieszyła się ogromną popularnością. Publikacja zawierała informacje o przypadkach medycznych i zastosowanej kuracji ziołowej. Zainteresowanie było tak duże, że praca Marii Treben doczekała się przedruku jako książka. Do dnia dzisiejszego jest jedną z najpopularniejszych lektur zielarskich. Uznaniem cieszą się również inne prace tej autorki. W swoich artykułach wielokrotnie polecała mieszankę 11 ziół, która stała się znana powszechnie jako zioła szwedzkie Marii Treben.

  • Co zawierają zioła szwedzkie

Receptura ziół szwedzkich zawiera 11 składników, połączonych w różnych proporcjach: aloes, mirra, szafran, senes, kamfora, korzeń rabarbaru, kurkuma, manna, driakiew, korzeń dziewięćsiłu i arcydzięgiel. Popularna jest też druga wersja tej samej mieszanki, gdzie aloes jest zastąpiony piołunem. Składniki receptury to zioła i żywice, które wykazują aktywność w przypadku  licznych dolegliwościach, dlatego też sprawdzają się jako niezbędnik zielarski w każdej domowej apteczce. 

  • Sposób przygotowania ziół szwedzkich

Mieszanka powstała po połączeniu składników, waży 90,2g i jest przeznaczona do sporządzenia nalewki w warunkach domowych. Gotową mieszankę należy zalać w dużym słoju 40% alkoholem w ilości 1,5 litra, a następnie odstawić w ciepłe miejsce. Nastaw należy wytrząsać dwa razy dziennie, aby ułatwić ekstrakcję składników aktywnych do nalewki. Po upływie 14 dni, gotowy wyciąg alkoholowy należy przecedzić i przelać do butelek z ciemnego szkła. 

Produkcja domowa według powyższej proporcji, pozwoli przygotować znaczną ilość nalewki, która zapewni zapas na dłuższy czas. W naszej ofercie znajdziecie również gotowe nalewki z ziół szwedzkich w różnych objętościach, dzięki czemu możliwe jest wypróbowanie produktu, bądź wybór objętości idealnej dla indywidualnych potrzeb.

  • Sposób użycia ziół szwedzkich

Zioła szwedzkie można stosować zewnętrznie, do nacierania w obrębie stawów, kręgosłupa, a także przy bólach mięśni i przeziębieniach. Zioła zawarte w mieszance działają przeciwzapalnie i lekko rozgrzewająco, dzięki czemu przy regularnym stosowaniu mogą przynieść ulgę w dolegliwościach artretycznych, nerwobólach, stłuczeniach i bólach przeziębieniowych.

Zioła szwedzkie mogą być stosowane wewnętrznie. Według Marii Treben najlepiej działają w  ilości 1-3 łyżek stołowych na dobę w połączeniu z wodą lub herbatą. 

  • Przeciwwskazania do stosowania ziół szwedzkich

Nalewka z ziół szwedzkich jest sporządzana na alkoholu, dlatego nie powinna być podawana dzieciom, kobietom w ciąży i karmiącym. Nie powinny jej stosować osoby uczulone na którykolwiek ze składników nalewki.

  • Zioła szwedzkie w naszych zielarniach

Polecamy oryginalne zioła szwedzkie Marii Treben w postaci suszu sporządzonego do przygotowania nalewki, bądź w postaci gotowych nalewek. Receptura sprawdzana przez wieki na pewno doskonale wpisze się w domową apteczkę zielarską.

Autor: mgr biologii, zielarz fitoterapeuta Marta Krynicka Orzech

 

ZAJRZYJ DO NASZYCH SKLEPÓW
Rzeszów: ul. Rejtana 67, ul. Matejki 18, ul. Broniewskiego 34; Jarosław: ul. Sobieskiego 1

ODWIEDŹ NAS
ONLINE:

contact-icon-call

ZADZWOŃ DO NAS
+48 517 947 057

contact-icon-email

NAPISZ DO NAS
info@zielarnia24.pl