Korzeń łopianu - na jakie dolegliwości należy go stosować?
Korzeń łopianu - na jakie dolegliwości należy go stosować?
Korzeń łopianu jest znanym i cenionym surowcem zielarskim, który może być składnikiem preparatów ziołowych lub służyć do produkcji kosmetyków. Łopian (Arctium L.) to roślina z rodziny Astrowatych (Asteraceae), obejmującej 6 gatunków. W celach leczniczych wykorzystuje się głównie korzeń łopianu większego Arctium lappa, który jest powszechnie znany jako rzep lub łopuch.
Łopian w ludowej medycynie i dawnych wierzeniach
Łopian jest znany od wieków w medycynie ludowej jako roślina wyjątkowa. Dzięki szerokiemu zastosowaniu w celach leczniczych przypisywano tej roślinie właściwości magiczne. Łopian zbierano przed wschodem słońca, aby upleść z niego wianki, które miały chronić przed złymi mocami i czarami. Ziele łopianu wieszano u powały domów, dla ochrony domostwa przed nieszczęściem. Wierzono, że okłady z liści łopianu pomagają na ból głowy, opuchliznę, skurcze i stłuczenia. Uważano że sok wyciśnięty z liści łopianu pomaga na gorączkę i dreszcze, a odwar z suszonego korzenia łopianu pomaga na kaszel, ból gardła i dolegliwości żołądkowe. Z korzenia łopianu ucierano maść, którą polecano na złamania kości i po ukąszeniach żmii.
W niektórych regionach, korzenie łopianu traktowano jako pożywne warzywa. Młode korzenie łopianu gotowano, a ogonki liściowe łopianu kiszono, podobnie jak dzisiaj przygotowuje się ogórki.
Kinpira czyli korzeń łopianu jako warzywo
Korzeń łopianu jako warzywo jest znany w kuchni azjatyckiej. Służy do przygotowania sałatki o nazwie Kinpira Gobo. Przygotowanie korzenia łopianu do spożycia nie jest skomplikowane. Wymyty i oczyszczony korzeń łopianu należy pokroić na cienkie wiórki, a następnie poddać krótkiej maceracji w wodzie z cytryną lub octem. Po 10 minutach odcedzić i podsmażyć ok 3 minuty na oleju. Następnie należy dodać bulion warzywny i pokrojone chili. Gotować ok 10 minut, aż do odparowania wody.
Tak przygotowany korzeń łopianu można serwować jako przystawkę na ciepło, np z marchewką, lekko skropiony olejem sezamowym i posypany ziarnami sezamu.
Korzeń łopianu właściwości lecznicze
Korzeń łopianu ma właściwości moczopędne i regulujące przemianę materii. Z tego powodu zarówno w medycynie zachodu jak i dalekiego wschodu korzeń łopianu jest uznawany za zioło sprzyjające odtruwaniu i oczyszczaniu organizmu z toksyn.
Preparaty z korzenia łopianu wzmagają wydzielanie enzymów trawiennych, co sprzyja usprawnieniu pracy układu pokarmowego, lepszemu wchłanianiu składników odżywczych oraz utrzymaniu właściwej masy ciała. Ponadto korzeń łopianu jest bogatym źródłem inuliny, a jego zawartość może sięgać nawet 40%. Inulina jest formą błonnika rozpuszczalnego w wodzie. W jelitach pełni ona funkcję prebiotyku - sprzyja rozwojowi prawidłowej flory bakteryjnej. Duża zawartość inuliny powoduje, że korzeń łopianu pomaga na perystaltykę jelit, zmniejszenie wchłaniania glukozy do krwiobiegu oraz regulację poziomu cholesterolu. Dzięki zawartości śluzów korzeń łopianu ma właściwości osłaniające i regenerujące błonę śluzową gardła i przełyku. Duża zawartość antyoksydantów sprawia, że preparaty z korzenia łopianu działają przeciwzapalnie, co może być pomocne w przypadku łagodzenia przewlekłych stanów zapalnych, np. stawów. Wyciągi i maceraty z korzenia łopianu mają zastosowanie w dermatologii. Podobnie jak inne rośliny lecznicze, również korzeń łopianu ma przeciwwskazania do stosowania wewnętrznego. Łopian hamuje krzepliwość krwi dlatego nie powinny go stosować osoby mające zaburzenia krzepliwości oraz przyjmujące leki przeciwzakrzepowe i rozrzedzające krew.
Korzeń łopianu - jak stosować to zioło?
Suszony korzeń łopianu jako zioło lecznicze jest najczęściej polecany w celu sporządzenia mieszanek polecanych na problemy urologiczne, oczyszczenie organizmu z toksyn, a także na problemy gastryczne.
Świeże liście łopianu można stosować do okładów na obolałe stawy, a także stłuczenia i owrzodzenia. Podobne zastosowanie ma sok wyciśnięty z świeżych liści łopianu. Polecany jest do przemywania skóry z trądzikiem, przy łojotoku i zmianach pigmentacyjnych. Wcieranie w skórę głowy soku z liści łopianu hamuje łysienie i zapobiega powstawaniu łupieżu.
Napary, odwary i nalewki z korzenia łopianu mają korzystny wpływ na procesy trawienne, a ponadto działają przeciwbakteryjnie i rozkurczowo. Poleca się je również w trakcie oczyszczania organizmu.
Olej z korzenia łopianu ma zastosowanie w dermatologii. Sprzyja gojeniu i regeneracji naskórka u osób cierpiących na egzemę, łojotokowe zapalenie skóry, a także łuszczycę. Regularnie stosowany na skórę twarzy może spowolnić powstawanie zmarszczek i sprzyjać wyrównaniu kolorytu skóry.
Przeciwwskazania dla korzenia łopianu dotyczą osób uczulonych na rośliny z rodziny astrowatych. Po preparaty doustne z korzenia łopianu nie powinny sięgać kobiety w ciąży i w trakcie laktacji, a także osoby z zaburzeniami krzepnięcia krwi.
Kosmetyki łopianowe na wypadanie włosów i łupież
Kosmetyki łopianowe to produkty dedykowane na piękne włosy i zdrową skórę głowy. Najczęstszą formą polecaną do pielęgnacji są szampony z wyciągiem z korzenia łopianu. Herbal Care Szampon Łopianowy Farmona to propozycja polskiej marki dla osób mających włosy ze skłonnością do przetłuszczania się u nasady, a końcówkach suchych i łamliwych. Z kolei ekologiczny Szampon z ekstraktem z łopianu Anthyllis to włoski kosmetyk stworzony z myślą o osobach borykających się z łupieżem i przetłuszczającą się skórą głowy. Pośród produktów polecanych na wzmocnienie włosów znajduje się wcierka do skóry głowy Capitavit Herbapol. Ten ziołowy płyn zawiera wyciągi z łopainu, tataraku, nagietka, chmielu i skrzypu, a także witaminę F, dzięki czemu kompleksowo dba o dobrą kondycję skóry głowy. Olej z korzenia łopianu z ziołami Nami to wyjątkowo skuteczna receptura kosmetyku. Polecany jest do nanoszenia na skórę głowy w przypadku świądu skóry głowy, łupieżu, wypadania włosów lub łojotoku. Na duże powierzchnie skóry, np. przy trądziku lub zapaleniu mieszków włosowych najlepiej sprawdzi się wodny wyciąg z korzenia łopianu Łopian płyn EkaMedica.
Właściwości lecznicze korzenia łopianu są cenione zarówno w fitoterapii jak i kosmetologii. Aby bezpiecznie stosować ten surowiec leczniczy warto skorzystać z porad naszych ekspertów.