Moje konto Moje konto

Wegetariańska

Produkty

1 2 3 4 5 6

Opis strony

Z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się żywność wegetariańska. Wszystko to dlatego, że rośnie świadomość ekologiczna ludzi, a co za tym idzie mnóstwo z nich całkowicie rezygnuje z jedzenia mięsa. Taka dieta jest nie tylko korzystna dla środowiska, ale też świetnie wpływa na organizm człowieka. Obecnie na rynku można znaleźć produkty wegetariańskie w licznych wariantach do wyboru, co sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Wiele z nich to świetne zamienniki dla wyrobów mięsnych. Korzystając z nich, z łatwością można ugotować nawet najbardziej wymyślne dania w wersji roślinnej. Taki sposób żywienia ma wiele zalet, jednak przed zastosowaniem go, zawsze warto wcześniej skonsultować wprowadzane zmiany ze swoim dietetykiem.

Na czym polega dieta wegetariańska?

Obecnie dieta wegetariańska cieszy się dużą popularnością, szczególnie wśród młodych osób. Głównym założeniem takiego żywienia jest całkowita rezygnacja produktów odzwierzęcych, takich jak mięso czy wszelkiego rodzaju przetworów. Przyczyną zwykle są pobudki etyczne, a także aspekty zdrowotne i ekologiczne. Odżywianie w ten sposób zostało zapoczątkowane w Chinach w środowiskach buddystów i joginów, aby po pewnym czasie dotrzeć do Europy. Nie bez wpływu pozostały również Włochy. Zarówno w starożytnej historii, jak i tej współczesnej można znaleźć mnóstwo wzmianek dotyczących ograniczenia spożywania mięsa.

Dietę wegetariańską można podzielić na kilka rodzajów. Najbardziej popularnym jest laktoowowegetarianizm. Polega to na odrzuceniu mięsa, ale jednoczesnym spożywaniu nabiału, miodu i jajek. Podobna odmiana to też laktowegetarianizm, który różni się jedynie tym iż można spożywać tylko mleko i nabiał. Z kolei owowegetarianizm dopuszcza jedzenie jaj, ale wyklucza większość przetworów mlecznych. Restrykcyjna forma wegetarianizmu to też weganizm. W tym przypadku należy wykluczyć wszystkie odzwierzęce produkty żywnościowe. Poza tym wyróżnić też można witarianizm bazujący wyłącznie na świeżych artykułach.

Jakie roślinne zamienniki dla mięsa stosuje się w diecie wegetariańskiej?

Jedną z najważniejszych kwestii podczas stosowania diety wegetariańskiej, to dostarczenie organizmowi odpowiedniej porcji cennych składników odżywczych. Produkty roślinne często są ubogie jeśli chodzi o białka, dlatego niezbędne będzie dobranie odpowiedniego jadłospisu dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Jeśli dopuszczasz spożywanie artykułów odzwierzęcych doskonałym źródłem pełnowartościowego białka może być nabiał. Zdecydowanie bardziej jednak niż mleko krowie przydatne będą przetwory mleczne, takie jak twaróg, jogurty naturalne czy żółte sery. Dobrym pomysłem jest też spożywanie dań na bazie jajek zawierających aminokwasy egzogenne.

Ciekawą alternatywą dla mięsa, szczególnie w przypadku osób, które nie tolerują żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego są wegańskie serki, takie jak tofu czy tempeh. Obie propozycje zostały wyprodukowane soi i znakomicie sprawdzą się zarówno do dań wytrawnych, jak i aromatycznych deserów. Dużą ilość białka zawiera także kasza gryczana i komosa ryżowa. Obie stanowią świetne uzupełnienie zup i potraw warzywnych. Poza tym polecane są też nasiona roślin strączkowych, czyli fasola, groszek, soja czy też ciecierzyca. Korzystając z nich można samodzielnie zrobić kotlety roślinne. W celu dopasowania odpowiednich artykułów spożywczych dla siebie warto odwiedzić nasz internetowy sklep wegetariański. Zapraszamy Państwa na udane zakupy!

Zadbaj o suplementację podczas stosowania diety wegetariańskiej!

Dla każdego, kto decyduje się zmienić dietę na wegetariańską, warto zwrócić szczególną uwagę na to, aby dostarczać organizmowi każdego dnia wszystko to, czego potrzebuje. Ograniczenie spożywania mięsa korzystnie wpływa na zdrowie, jednak warto też pamiętać, że zawiera ono cenne dla ludzkiego organizmu składniki. Z tego powodu chcąc je wykluczyć, koniecznie trzeba sprawdzić ewentualne niedobory. 

 

Jedną z najważniejszych kwestii z pewnością jest żelazo. W produktach roślinnych występują w znacznie gorzej przyswajalnej formie, co utrudnia utrzymanie właściwego poziomu tego składnika we krwi. Osoby wykluczające nabiał w swojej codziennej diecie mogą mieć trudności w osiągnięciu rekomendowanej dawki wapnia. W takim przypadku warto sięgać po bogate w niego artykuły, takie jak brokuły, natka pietruszki, jarmuż czy migdały. Dodatkowo w razie potrzeby warto uzupełniać witaminę D i z grupy B. W celu dopasowania smacznej i zdrowej żywności zachęcamy, aby odwiedzić nasz sklep z produktami wegetariańskimi.

ZAJRZYJ DO NASZYCH SKLEPÓW
Rzeszów: ul. Rejtana 67, ul. Matejki 18, ul. Broniewskiego 34; Jarosław: ul. Sobieskiego 1

ODWIEDŹ NAS
ONLINE:

contact-icon-call

ZADZWOŃ DO NAS
+48 517 947 057

contact-icon-email

NAPISZ DO NAS
info@zielarnia24.pl