Moje konto Moje konto

Nadciśnienie tętnicze - jakie zioła warto stosować?

nadcinienie_tetnicze.jpg

Nadciśnienie tętnicze - jakie zioła warto stosować?

Nadciśnienie tętnicze to schorzenie uznane za jeden z czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, które na przestrzeni lat prowadzą do powstania chorób układu krążenia. Zaburzenia w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi w 90% są zjawiskiem samoczynnym. W mniejszym stopniu natomiast są spowodowane chorobami narządów wewnętrznych, stresem lub przyjmowanymi lekami. Obok otyłości, zaburzeń lipidowych czy cukrzycy, nadciśnienie tętnicze jest zaliczane do schorzeń cywilizacyjnych. Oznacza to, że możliwe jest wprowadzenie profilaktyki minimalizującej ryzyko powstania zaburzeń sercowo-naczyniowych. Podstawą działań profilaktycznych jest właściwa dieta, aktywność fizyczna i odpowiednio dobrana kuracja oparta na ziołach na nadciśnienie i cholesterol.

Kiedy występuje nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze stwierdza lekarz na podstawie wyników badań, kontroli  ciśnienia krwi oraz wywiadu medycznego. Według ESC - Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego za nadciśnienie 1 stopnia (łagodne) uznaje się wartości 140 dla ciśnienia skurczowego oraz 90 dla ciśnienia rozkurczowego. W diagnozowaniu istotne znaczenie mają nie tylko wyniki badań, ale również wiek pacjenta, uwarunkowania genetyczne i środowiskowe. Choroba nadciśnieniowa może rozwijać się bez widocznych wyraźnych objawów. Podwyższonymu ciśnieniu mogą towarzyszyć bóle głowy, bezsenność, nadpobudliwość, uczucie zmęczenia oraz uderzenia gorąca i zarumienienie skóry. Najczęściej nadciśnienie tętnicze zostaje wykryte w trakcie badań profilaktycznych. 

Nadciśnienie i podwyższony cholesterol - niebezpieczny duet

Nadciśnienie tętnicze często występuje w parze z zaburzeniami lipidowymi. Polegają one na zbyt wysokiej obecności frakcji cholesterolu lub trójglicerydów w surowicy krwi. Wspólnie zaliczane są do czynników rozwoju chorób układu krążenia, które mogą prowadzić do zawału serca, udaru, lub wylewu. Najczęstszą przyczyną występowania zaburzeń lipidowych jest niewłaściwa dieta, siedzący tryb życia oraz nadwaga. Istnieje też możliwość występowania predyspozycji genetycznej, która określana jest jako hipercholesterolemia rodzinna. Podwyższone wartości frakcji LDL cholesterolu, utrzymujące się długotrwale w organizmie, uznane są za jeden z etapów powstawania miażdżycy naczyń krwionośnych. Proces miażdżycowy prowadzi do zmniejszenia elastyczności naczyń krwionośnych oraz do upośledzenia przepływu krwi i powstawania chorób układu krążenia. 

Profilaktyka nadciśnienia tętniczego i miażdżycy

Zachowanie dobrego zdrowia układu krążenia jest możliwe dzięki profilaktyce obejmującej ruch, dietę i zastosowanie ziół na nadciśnienie. Lekka gimnastyka lub codzienny 20 minutowy energiczny spacer na świeżym powietrzu sprzyjają wzmocnieniu serca i poprawie krążenia. Istotne jest wprowadzenie do diety polifenoli roślinnych obecnych w owocach np. czerwonych winogronach, borówkach czy czarnej porzeczce oraz w preparatach ziołowych. Ich antyoksydacyjne działanie zapobiega uszkodzeniu komórek naczyń krwionośnych poprzez wolne rodniki i zmniejsza ryzyko powstania miażdżycy. Istotnym składnikiem diety są warzywa dostarczające minerałów: magnezu i potasu, a także błonnika pokarmowego. Ważnym składnikiem w diecie powinny być kwasy Omega-3 korzystnie wpływające na układ krążenia. Ponadto w diecie kardiologicznej unika się produktów smażonych, czerwonego mięsa, cukru, soli oraz tłuszczów nasyconych. Należy ograniczyć spożycie alkoholu i zrezygnować z palenia tytoniu. Doskonałym sposobem na wsparcie pracy układu krążenia, zwłaszcza przy podwyższonym ciśnieniu tętniczym są surowce zielarskie.

5 najskuteczniejszych ziół na nadciśnienie tętnicze

Zioła na nadciśnienie i cholesterol są stosowane w fitoterapii w celu uregulowania zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego i jako profilaktyka chorób układu krążenia. Poznajcie najcenniejsze zioła na wysokie ciśnienie i przeciwmiażdżycowe!

 

Głóg dwuszyjkowy (Crataegus oxyacantha L.) to krzew rosnący w naszych lasach i przydomowych ogrodach. Kwiatostany i owoce głogu są cenione w fitoterapii jako zioła na nadciśnienie tętnicze i wzmocnienie mięśnia sercowego. Preparaty z głogu działają ochronnie na serce, rozszerzają naczynia wieńcowe, poprawiają jego dotlenienie, działają antymiażdżycowo i łagodnie obniżają ciśnienie krwi. Wzmacniają i uszczelniają ściany naczyń krwionośnych, a ponadto wpływają korzystnie na uregulowanie poziomu cholesterolu. Ekstrakty z kwiatów i owoców głogu można nabyć w postaci płynnych wyciągów lub tabletek, które są tradycyjnie polecane jako zioła na nadciśnienie. A do sporządzenia naparu wykorzystuje się suszone owoce i kwiaty głogu.

 

Jemioła pospolita (Viscum album L.) to wyjątkowa roślina półpasożytnicza, która rośnie na gałęziach żywych drzew liściastych, a inne jej odmiany pasożytują z kolei na drzewach iglastych. Jemioła jako roślina lecznicza była znana już w czasach starożytnych, nie tylko w Europie, ale i w Azji. W fitoterapii wykorzystuje się liście i owoce jemioły. Z owoców przygotowuje się maści i maceraty na zmiany skórne w tym nowotworowe, natomiast preparaty z liści jemioły znane są jako zioła na nadciśnienie tętnicze. Wyciągi z liści jemioły, w połączeniu z głogiem i pokrzywą, polecane są przy nadciśnieniu związanym z objawami menopauzy. Poszukując ziół na wysokie ciśnienie można sięgnąć po krople lub herbatkę z liści jemioły w postaci sypanej albo ekspresowej.

 

Czosnek zwyczajny (Allium sativum L.) to popularna roślina przyprawowa w kuchni polskiej, a jednocześnie cenne zioło na nadciśnienie i cholesterol. Preparaty zawierające wyciągi z czosnku polecane są na obniżenie ciśnienia tętniczego, wzmocnienie pracy serca oraz uregulowanie poziomu cholesterolu. Ponadto wyciągi z czosnku działają przeciwzakrzepowo i chronią ściany naczyń krwionośnych przed odkładaniem się płytki miażdżycowej. Dodatkowym atutem stosowania wyciągów z czosnku jest jego silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze. Czosnek polecany, jako zioła na nadciśnienie, występuje w postaci tabletek z suchym ekstraktem, bądź kapsułek z olejem czosnkowym.

 

Serdecznik pospolity (Leonurus cardiaca L.) to bylina powszechnie występująca na terenie Europy. Jako zioło lecznicze poznana została najpierw w starożytnych Chinach, a do europejskiego zielnika trafiła dopiero w średniowieczu. Ziele serdecznika jest obecnie cenione jako zioło na nadciśnienie tętnicze i nerwice sercowo-naczyniowe. Składniki aktywne obecne w serdeczniku działają tonizująco na pracę serca, obniżają ciśnienie tętnicze, ponadto wyciszają układ nerwowy i działają rozkurczowo na mięśnie gładkie układu trawiennego. Dzięki tak szerokiemu działaniu serdecznik stanowi cenny składnik preparatów łączonych, polecanych przy zaburzeniach sercowo-naczyniowych, również tych które powstają na tle nerwowym oraz w okresie przekwitania.

 

Oliwka europejska (Olea europaea) znana jest od czasów starożytnych w basenie Morza Śródziemnego. Drzewo oliwne nie tylko dostarcza bogatych w olej owoców, ale też cennego surowca zielarskiego jakim są liście oliwne. W fitoterapii liście oliwne są polecane jako zioła na nadciśnienie tętnicze. Wyciągi z liści oliwnych działają ochronnie na mięsień serca, poprawiają krążenie wieńcowe, obniżają ciśnienie tętnicze, a ponadto działają przeciwzakrzepowo i przeciwmiażdżycowo. Silne właściwości antyoksydacyjne są dodatkowym atutem stosowania preparatów z liści oliwnych. Suszone liście lub tabletki zawierające wyciąg z liści oliwnych są również polecane na wsparcie układu odporności. Ich działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne jest cenione na równi z działaniem przeciwmiażdżycowym i jako ziół na wysokie ciśnienie.

 

Działanie regulujące ziół na nadciśnienie tętnicze zostało poparte badaniami naukowymi, a właściwości lecznicze roślin są doceniane głównie w profilaktyce oraz w pierwszych objawach zaburzeń ciśnienia krwi. Włączenie do codziennej diety roślinnych preparatów przeciwmiażdżycowych oraz ziół na nadciśnienie i cholesterol może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.

ZAJRZYJ DO NASZYCH SKLEPÓW
Rzeszów: ul. Rejtana 67, ul. Matejki 18, ul. Broniewskiego 34; Jarosław: ul. Sobieskiego 1

ODWIEDŹ NAS
ONLINE:

contact-icon-call

ZADZWOŃ DO NAS
+48 517 947 057

contact-icon-email

NAPISZ DO NAS
info@zielarnia24.pl